Często pytacie mnie o przeciwwskazania do makijażu permanentnego, dlatego postanowiłam napisać na ten temat nieco więcej. Opisałam je kolejno, i wyjaśniłam kiedy i dlaczego nie można wykonać pigmentacji.

Makijaż permanentny przeciwwskazania

Ciąża

Ciąża nie jest dobrym czasem dla wykonania makijażu permanentnego z dwóch powodów. Po pierwsze zawsze istnieje znikome ryzyko infekcji miejscowej po pigmentacji (w ciąży dodatkowo obniża się odporność), a w wyniku tego konieczność stosowania leków. Dodatkowo gospodarka hormonalna w ciąży zmienia się, co może wpływać na wyniki pigmentacji. W związku z tym nie wykonuję pigmentacji u kobiet w ciąży.

Karmienie piersią

Podczas karmienia piersią, podobnie jak w ciąży zmieniona jest gospodarka hormonalna organizmu, więc efekty pigmentacji mogą być mniejsze. Osobiście staram się wykonywać pigmentację dopiero po zakończeniu okresu laktacji.

Stosowanie niektórych leków

Stosowanie niektórych leków może wpływać na skórę i na to, ile po zabiegu makijażu permanentnego zostanie w skórze pigmentu. Do leków tych należą: antybiotyki, glikokortykosteroidy (potocznie nazywane sterydami), niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), leki te stosowane są najczęściej przy infekcjach lub stanach zapalnych, więc pigmentację lepiej odłożyć do pełnego wyleczenia. Stosowanie leków rozrzedzających krew (np. popularnego acardu) może spowodować, że w trakcie zabiegu dojdzie do nadmiernego sączenia krwi, co będzie powodować rozcieńczenie pigmentu i  zdecydowanie słabszy efekt końcowy. Kolejnym lekiem, który nie powinien być przyjmowany w trakcie pigmentacji jest izotretinoina (Roaccutne, Izotek, Acnenormin itd.). Substancja ta jest stosowana w leczeniu trądziku i może powodować powstawanie blizn po wykonaniu zabiegów inwazyjnych. Skóra zazwyczaj jest gotowa na pigmentację ok. 6 miesięcy po skończeniu kuracji izotretinoiną.

Choroby autoimmunologiczne

Osobiście zaliczam choroby autoimmunologiczne do tzw. przeciwwskazań względnych. Wszystko zależy na co chorujesz, od jak dawna i jakie leki przyjmujesz.

Najbardziej popularną chorobą autoimmunologiczną, z którą klientki zgłaszają się do mojego gabinetu jest Hashimoto. Osobiście wykonuję pigmentacje takim osobom i do tej pory nie miałam przypadku, w którymi pigment się nie przyjął. Bardzo rzadko, trzeba wykonać dodatkowe dopigmentowanie, żeby uzyskać odpowiednią intensywność koloru. Osobiście, nie zauważyłam do tej pory związku tzw. retencji pigmentu (czyli ilością, która zostanie w skórze po wygojeniu) z dawką przyjmowanej lewotyroksyny (Letrox, Eutyrox) w przypadku niedoczynności tarczycy. Natomiast jeśli masz problem z tarczycą, to może się zdarzyć, że pigment w Twojej skórze szybciej będzie tracił intensywność.

W przypadku łysienia plackowatego bez problemu można wykonać mikropigmentację skóry głowy, która pozwoli na zamaskowanie jego ognisk. Problemowi łysienia plackowatego postanowiłam poświęcić cały następny wpis.

Inną sprawą są choroby autoimmunologiczne przebiegające z tzw. objawem Koebnera (m.in. łuszczyca, liszaj płaski czy bielactwo). Oznacza to, że na skutek urazu skóry może powstać w tym miejscu nowe ognisko choroby. Oczywiście tutaj też są pewne wyjątki, np. jeśli masz łuszcycę ograniczoną do owłosionej skóry głowy i nigdy nie wystąpił u Ciebie objaw Koebnera, jest mało prawdopodobne, że po makijażu permanentnym do niego dojdzie.

Temat bielactwa jest trudny, a środowisko linergistów jest podzielone, co do zasadności pigmentowania zmian bielaczych. Są osoby, które bielactwo pigmentują z pozytywnym skutkiem. Jednak tutaj ryzyko wywołania objawu Koebnera, a tym samym powiększenia ognisk choroby jest bardzo duże, więc ja takich zabiegów nie wykonuję. Jeśli jednak zdecydujesz się na wykonanie takiego zabiegu u kogoś innego, zwróć uwagę, żeby plama bielacza, którą chcesz zapigmentować nie powiększała się w ciągu ostatniego roku – wtedy ryzyko powiększenia zmian jest mniejsze.

W przypadku chorób takich jak stwardnienie rozsiane, toczeń układowy lub podobnych można wykonać pigmentację, o ile choroba znajduje się w fazie remisji, a lekarz prowadzący wrazi zgodę.

Infekcje

To przeciwwskazanie obejmuje zarówno problemy lokalne – czyli jakiekolwiek zakażenia w planowanym miejscu pigmentacji ( np. aktywna opryszczka na ustach, zapalenie spojówek, czy krosty w przebiegu trądziku w rejonie brwi ) ale także infekcje ogólne. To jest bardzo ważne –  nie przychodź na makijaż permanentny oczu i inne w trakcie przeziębienia/ grypy/ anginy itp. Po pierwsze stosujesz wtedy leki, które mogą wpłynąć na efekty pigmentacji (np. NLPZ, antybiotyki), po drugie masz obniżone samopoczucie, więc jesteś bardziej wrażliwa na ból, po trzecie przy infekcjach górnych dróg oddechowych zwyczajnie trudno jest leżeć przez 2-3 godziny (kaszel). Nie warto dokładać organizmowi dodatkowego obciążenia w postaci zabiegu.

Skłonność do powstawania bliznowców

W tym wypadku bardzo ważne jest odróżnienie bliznowca od blizny przerostowej. Bliznowiec ma kolor czerwono – fioletowy i tendencję do rozrastania się poza obszar urazu. Może sprawiać dolegliwości bólowe, często też swędzi. Bliznowiec może powstać na skutek urazu, czy uszkodzenia skóry np. po przecięciu skóry, ukłuciu (szczeponka) lub samoistnie (choć w tym wypadku najprawdopodobniej też dochodzi do drobnego urazu). W przypadku tendencji do powstawania bliznowców wykonanie makijażu permanentnego jest niemożliwe, ponieważ wykonanie takiego zabiegu może spowodować powstanie bliznowca w miejscu pigmentacji.

Blizna na początku jest czerwona, potem różowa, aż w końcu zmienia barwę na białą. Nie rozprzestrzenia się poza obszar urazu i nie powinna dawać większych dolegliwości, chyba, że jest blizną przykurczową. Pojęcia blizny i bliznowca są bardzo często mylone, a w większości „bliznowiec” okazuje się być zwykła, prawidłową blizną. Skłonność do bliznowców jest rzadka.

Choroba nowotworowa

Leczenie choroby nowotworowej bardzo często wiąże się z chemioterapią, w czasie której wypadają włosy i brwi. Makijaż permanentny brwi można wykonać przed chemioterapią lub po terapii jeśli poziom leukocytów wynosi między 2-3 tys. W przypadku choroby nowotworowej lekarz prowadzący powinien dać zezwolenie na zabieg. Zabieg rekonstrukcji otoczki brodawki sutka można wykonać pół roku po operacji rekonstrukcji piersi.

Dodatkowe przeciwwskazania przy pigmentacji powiek

Zabieg makijażu permanentnego na powiekach nie można wykonać w przypadku jaskry oraz zaćmy. Bardzo ważnym przeciwwskazaniem jest również stosowanie odżywek do rzęs zawierających pochodne bimatoprostu (np. Revitalsh). Przy stosowaniu takich odżywek bardzo często dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych przy linii rzęs, jest to widoczne w postaci czerwonego lub bordowego paska. Pigmentacja powieki z tak rozszerzonymi naczyniami może doprowadzić do migracji (rozlania) pigmentu. Założona stylizacja rzęs również utrudnia pigmentację powiek, dlatego do zabiegu makijażu permanentnego trzeba taką stylizację zdjąć.

Jeśli po przeczytaniu tego wpisu, dalej masz wątpliwości, czy możesz mieć wykonany makijaż permanentny – przeciwwskazania nie są jednoznaczne (np. cukrzyca), to zapraszam na bezpłatną konsultację, w trakcie której rozwieję Twoje wątpliwości.

Zapraszamy do gabinetu w Katowicach!

makijaż permanentny katowiceNazywam się Arleta Morczyńska i jestem kosmetologiem. Swoją pracę wykonuję z pasją i staram się, żeby każda klientka wychodząca z mojego gabinetu czuła się szczęśliwa i zadbana. W mojej pracy spotykam wiele ciekawych kobiet, pamiętajcie, że każda z Was jest jest inna i wymaga indywidualnego podejścia! Chętnie dzielę się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi, dlatego pracuję w dwóch Wyższych Uczelniach kształcących przyszłych kosmetologów.

W moim gabinecie wykonuję takie zabiegi jak: makijaż permanentny brwi, ust, oczu, usuwanie makijażu permanentnego, rekonstrukcja otoczki brodawki sutka, zabieg mikropigmentacji skóry głowy, oraz zabiegi fizjomikropunktury, które zmniejszają blizny i rozstępy. Odpowiednio przygotowane blizny mogę również przy użyciu odpowiedniego pigmentu zakryć, tak, żeby nie odróżniały się od skóry, która je otacza. Zachęcam by szerzej zapoznać się z ofertą Koncepcji Urody i serdecznie zapraszam do skorzystania z usług naszego gabinetu w Katowicach!

Dodaj komentarz

Koncepcja Urody

Facebook