Dzisiaj chciałam napisać parę słów o dość trudnej chorobie, jaką jest łysienie plackowate, dlatego charakter tego artykułu będzie nieco inny.

Łysienie plackowate

Jest to choroba, której jedną z przyczyn jest tło autoimmunologiczne. Oznacza to, że na skutek jakiegoś bodźca organizm zaczyna wytwarzać stan zapalny wokół mieszków włosowych, skutkujący wypadaniem włosów. Na tzw. tło z autoagresji wskazuje częste występowanie łysienia plackowatego z innymi chorobami autoimmunologicznymi (bielactwo, cukrzyca typu 1, celiakia, atopia, choroby tarczycy – Hashimoto i choroba Gravesa – Basedowa, toczeń rumieniowaty, miastenia itd.). Łysienie plackowate może być dziedziczne. Oczywiście może też występować jako choroba samodzielna, a stres może być głównym czynnikiem wyzwalającym początek choroby (tutaj mówi się o tzw. tle neurogennym).
Jak sama nazwa wskazuje w łysieniu plackowatym wypadanie włosów doprowadza do powstania na skórze owłosionej okrągłych obszarów o średnicy 5-10 cm bez włosów. Choroba może mieć różne odmiany. Łysienie całkowite dotyczy utraty wszystkich włosów z głowy. Łysienie plackowate brzeżne dotyczy głównie okolicy skroniowej i potylicy. W łysieniu plackowatym rozlanym nie występują oddzielne ogniska bez włosów, obszar łysienia jest bardziej rozległy. Może występować również postać łysienia uogólnionego, w której wypadają wszystkie lub prawie wszystkie włosy z głowy, twarzy (też brwi, rzęsy i zarost), okolicy łonowej, a także włosy meszkowe. Jeśli nie ma tendencji do odrostu włosów, to takie łysienie uogólnione określa się złośliwym.
Łysienie plackowate dotyka częściej młodych osób, natomiast kobiety i mężczyźni chorują z taką samą częstotliwością.

Czy da się wyleczyć łysienie plackowate ?

Wiele zależy od postaci łysienia. U niektórych udaje się uzyskać trwałe wyleczenie, część osób może mieć postać nawrotową tzn. włosy wypadają i odrastają naprzemiennie. U niektórych osób wyłysienie jest trwałe. Z pewnością trudniejsze do leczenia jest łysienie uogólnione i występujące wraz z innymi chorobami z autoagresji.

Metody leczenia

Obecne standardy leczenia łysienia plackowatego obejmują:
– W leczeniu ogólnym: fotochemoterapię ( naświetlania UV połączone z doustnymi środkami fotouczulającymi – psolarenami), stosowanie leków antydepresyjnych w przypadku stresu psychicznego, cyklosporynę A oraz kortykosteroidy.
– W leczeniu miejscowym: cygnolinę, kontaktową immunoterapię (stosowanie miejscowych substancji silnie uczulających na drodze kontaktowej) oraz kortykosteroidy.
Leczenie może być uzupełniane psychoterapią. Oczywiście o metodzie leczenia decyduje lekarz prowadzący.

Przeszczep włosów nie jest rozwiązaniem

Ze względu na reakcję zapalną, jaka powstaje w organizmie lekarze nie są w stanie zagwarantować, że przeszczepione włosy przyjmą się w ogniskach łysienia plackowatego. Ryzyko odrzucenia przeszczepionych włosów jest bardzo duże, w związku z tym niektórzy specjaliści nie polecają tego rozwiązania.

Mikropigmentacja skóry głowy to skuteczny kamuflaż zmian

Mikropigmentacja skóry głowy daje możliwości kamuflażu ognisk łysienia plackowatego lub uzyskanie efektu świeżo ogolonych włosów zależnie od typu łysienia. Jest to pewna metoda, która daje efekty już po pierwszym zabiegu, chociaż, czasem potrzeba nawet 4-5 zabiegów, aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt (szczególnie, jeśli konieczna jest pigmentacja całej głowy). Mikropigmentacja skóry głowy polega na wprowadzeniu w skórę pigmentu, tak, żeby imitował mieszki włosowe. Jeśli zabieg zostanie wykonany prawidłowo, efekty są bardzo naturalne. Dodatkowo jeśli doszło do wypadnięcia brwi i rzęs, w tych miejscach można wykonać makijaż permanentny. Jeśli to Ciebie dotknął problem łysienia plackowatego i chcesz porozmawiać o mikropigmentacji skóry głowy, to zapraszam na bezpłatne konsultacje do mojego gabinetu w Katowicach.

Dodaj komentarz

Koncepcja Urody

Facebook