Wypadanie włosów

Znamy wiele przyczyn wypadania włosów. Po pierwsze włosy wraz z wiekiem stają się cieńsze i rzadsze i jest to proces fizjologiczny. Jednak na wcześniejszy proces wypadania włosów ma wpływ wiele czynników: niedobory witamin, minerałów, aminokwasów, stosowanie używek, zaburzenia hormonalne (m.in. choroby tarczycy, hiperandogenizm). Wypadanie włosów może również wywoływać stosowanie niektórych leków (m.in. propranololu, leki przeciwtarczycowych, immunosupresantów czy retinoidów). Problem ten może również pojawić się na skutek zatrucia metalami ciężkimi lub towarzyszyć niektórym chorobom ogólnoustrojowym: np. cukrzycy, chorobom wątroby, toczniowi rumieniowatemu układowemu. Do wypadania włosów może też dochodzić na skutek uszkodzeń mechanicznych (noszenie ciasno spiętych włosów) i nieprawidłowo wykonywanych zabiegów fryzjerskich. Włosy mogą wypadać również pod wpływem promieniowania UV, dlatego kiedy przebywasz na słońcu noś nakrycie głowy.

Łysienie plackowate

W łysieniu plackowatym dochodzi powstawania ognisk łysienia na głowie lub ciele. Najczęściej obszary te mają kształt okrągły lub owalny.  Więcej na temat tego łysienia możesz przeczytać tutaj.

Łysienie androgenowe męskie i łysienie androgenowe kobiet

Łysienie androgenowe jest bardzo często spotykanym typem łysienia. Zdecydowanie częściej pojawia się u mężczyzn, chociaż w ostatnim czasie zapada na nie coraz więcej kobiet, nawet tych młodych. Zaawansowanie łysienia u mężczyzn obrazuje skala  Norwood – Hamilton, a u kobiet skala Ludwiga. Za winowajcę tego typu łysienia uznaje się aktywny metabolit testosteronu – dihydrotestosteron (DHT). Enzymem, który odpowiada za przemianę testosteronu w DHT jest 5-alfa-reduktaza. Piszę o tym, ponieważ leki i kosmetyki stosowane obecnie przy łysieniu działają w różny sposób, ale niektóre z nich koncentrują się na tej reakcji.

Łysienie androgenowe może być dziedziczone. U kobiet najczęściej związane jest ze zmianami hormonalnymi (np. po menopauzie) lub zaburzeniami hormonalnymi (zespół policystycznych jajników, hiperandrogenizm).

W przypadku łysienia androgenowego trzeba szybko reagować, ponieważ mieszki, z których wypadły włosy po około 2 latach ulegają zanikowi i nie ma możliwości, żeby ponownie wyrosły z nich włosy.

Leki

Z leków ogólnych ograniczających łysienie dla mężczyzn dostępny jest finasteryd.  Lek ten zmniejsza stężenie dihydrotestosteronu. U kobiet zazwyczaj stosuje się leki antyandrogenowe.

Minoksydil jest lekiem miejscowym, który wciera się skórę głowy. Obecnie  preparaty z minoksydilem w stężeniu 2 i 5% są dostępne w aptece bez recepty. Minoksydil działa rozszerzająco na naczynia odżywiające brodawkę włosa i tym samym wydłuża fazę wzrostu włosów czyli anagen. Preparat ten będzie działa tylko na aktywne mieszki włosowe i tylko wtedy, kiedy jest regularnie stosowany. Strategię leczenia najlepiej jednak ustalić z lekarzem, który dokładnie omówi działanie i możliwe efekty uboczne leków.

Kosmetyki i suplementy diety

Rynek kosmetyków i suplementów diety jest przepełniony produktami, które mają zahamować wypadanie włosów i pobudzić ich wzrost. Suplementy diety najczęściej zawierają witaminy i minerały oraz aminokwasy, których niedobór faktycznie może doprowadzić do wypadania włosów i jeśli taki niedobór zostanie uzupełniony, to włosy mogą odrosnąć.

Kosmetyki ograniczające wypadanie włosów i pobudzające wzrost włosów najczęściej zawierają szereg ekstraktów roślinnych pobudzających ukrwienie skóry (np. kapsaicyna, mentol, kofeina), oraz zmniejszających łojotok (np. wyciąg z rozmarynu, tymianku).

Palma sabałowa – ekstrakt z tej rośliny ogranicza działanie 5-alfa-reduktazy a tym samym przekształcanie testosteronu do dihydrotestosteronu. Wyciąg z palmy sabałowej znajdziesz zarówno w kosmetykach , jak i suplementach diety.

Zabiegi

Gabinety kosmetologiczne i medycyny estetycznej oferują szeroką gamę zabiegów, mających na celu zahamowanie wypadania włosów i pobudzenie wzrostu włosów. Pamiętaj jednak, że jeżeli doszło do zaniku mieszków włosowych, zabiegi te nie spowodują odrostu włosów.

Mezoterapa igłowa- polega na podawaniu substancji odżywczych np. witamin, minerałów, peptydów czy czynników wzrostu bezpośrednio w okolicę brodawek włosowych za pomocą cienkiej igły . Zabiegi takie trzeba wykonywać w serii, do uzyskania pożądanego efektu.

Osocze bogatopłytkowe- jest to zabieg podobny do mezoterapii igłowej, natomiast podaje się w nim autologiczne (własne) osocze bogatopłytkowe, które zawiera substancje odżywcze oraz całą gamę czynników wzrostu. Jest to zabieg wykorzystujący naturalne mechanizmy regeneracji naszego organizmu.

Karboksyterapia- w tym zabiegu w skórę głowy wstrzykuje się dwutlenek węgla. Gaz ten bardzo silnie stymuluje ukrwienie, odżywienie i dotlenienie brodawek włosowych.

Jeżeli Twoje łysienie jest zaawansowane i chcesz to zmienić pozostaje Ci rozważenie przeszczepu włosów i mikropigmentacji skóry głowy.

Przeszczep włosów

Przeszczep włosów polega na przeniesieniu włosów z okolic, które nie są wrażliwe na działanie hormonów (jest to najczęściej potylica) w okolice objęte łysieniem androgenowym. Zabieg ten jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz nosić dłuższe włosy. Warunkiem dobrych efektów po tym zabiegu jest odpowiednia jakość i ilość włosów w okolicy dawczej (skąd będą pobierane włosy). W przypadku bardzo zaawansowanego łysienia trudno jest uzyskać odpowiednią, dobrze wyglądającą gęstość włosów.

Mikropigmentacja skóry głowy

Jest to zabieg, w którym na skórze pigmentuje się bardzo drobne kropki, które imitują włosy wyrastające z mieszków włosowych. Jest to metoda, którą można zastosować przy wszystkich typach łysienia, niezależnie od stopnia zaawansowania. Metodą tą można uzyskać efekt świeżo ogolonych włosów. Dzięki mikropigmentacji można również uzyskać efekt optycznego zagęszczenia włosów.

Dodaj komentarz

Koncepcja Urody

Facebook