Usuwanie blizn

leavesx

Blizny powstają w skórze na skutek urazu lub stanu zapalnego.  Nasze ciało dąży do szybkiego „zamknięcia” uszkodzonej skóry, dlatego wytwarza tkankę łączną właściwą zbitą (bliznę), w miejscach w których doszło do ubytku skóry. Większość zbiegów mających na celu zmniejszenie widoczności blizn skupia się na tym, żeby ponownie, w sposób kontrolowany uszkodzić bliznę aby doprowadzić do jej przebudowy.

Rodzaje blizn

Blizny mogą powstać na skutek wielu urazów, oparzeń, zabiegów chirurgicznych czy stanów zapalnych w skórze (np. zakażenia, trądzik). Ze względu na wygląd blizny możemy podzielić najprościej na:

Blizny zanikowe– to blizny, które leżą poniżej powierzchni otaczającej skóry, czyli są zagłębione. Najczęściej spotykane blizny tego typu to blizny potrądzkowe ( ice pick, box car, rolling). Szczególną odmianą blizn zanikowych są rozstępy w fazie zanikowej (dojrzałe, białe)

Blizny przerostowe– to blizny, które leżą powyżej powierzchni otaczającej skóry, czyli są wypukłe. Początkowo są czerwone, z czasem zaczynają się spłaszczać i blednąć. Nigdy nie wykraczają poza obszar urazu.

Bliznowce– tak naprawdę bliznowce nie są zaliczane do blizn, a do łagodnych nowotworów łącznotkankowych. Ich cechą charakterystyczną, jest to, że są wykraczają poza obszar urazu, są sinoczerwone, bolesne i mogą mieć charakterystyczne wypustki. Ze względu na fakt, że bliznowce mają dużą tendencję do rozrostu, nie wykonuje się w ich obrębie żadnych zabiegów, bez regularnych kontroli u lekarza chirurga lub dermatologa.

Zabiegi, które możesz wykonać w celu zmniejszenia blizn w moim gabinecie:

Skin needling– zabieg ten polega na bardzo płytkim opracowaniu blizn suchą igłą do tatuażu (bez tuszu). Zabieg ten jest bardzo precyzyjny, ponieważ dociera do samej podstawy blizny i nie ingeruje w skórę otaczającą (naokoło blizny). W ten sposób dochodzi do przebudowy jedynie blizny. Zabieg ten jest skuteczny również w przypadku rozstępów i zmarszczek.

Microneeding- mikronakłucia – zabieg polega na opracowaniu skóry penem do mikronakłuć. W trakcie zabiegu opracowywana jest skóra z bliznami i skóra otaczająca, wobec tego jest to zabieg odpowiedni w przypadkach, kiedy blizny są stosunkowo płytkie, ale zajmują rozległe powierzchnie. Mikronakłucia wykonuje się również w celu odmłodzenia i ujędrnienia skóry.

Peelingi chemiczne- peelingi chemiczne znane są z właściwości odmładzających. Użyte w odpowiednich stężeniach mają zdolność niwelowania i przebudowy blizn. W tym celu idealnie sprawdza się kwas pirogronowy, modyfikowany roztwór kwasu trójchlorooctowego- PRX-T33 czy peeling na bazie retinolu.

Akupunktura- doskonale sprawdza się w przypadku blizn, które dają dolegliwości bólowe. Akupunktura poprawia mikrokrążenie w obrębie blizny i uwalnia obszar od ewentualnych zastojów.

Pigmentacja blizn- zabieg ten polega na stworzeniu swojego rodzaju kamuflażu na skórze za pomocą odpowiednio dobranych pigmentów. Zabieg ten można wykonać jeśli blizny występują na głowie, po operacji piersi  oraz na ciele. Blizny na ciele pigmentuję tylko po uprzednim przygotowaniu blizn metodami opisanymi wyżej.

 

Nie czekaj, skontaktuj się ze mną już dziś!